"Вишиванка-генетичний код нації. День вишиванки-свято функціонально та ментально багаторівневе. Найпростіше в ньому-красиві та усміхнені українці. Та насправді одягнути вишиванку-це не тільки гарно виглядати-це оприлюднювати свою приналежність до українського народу, його історії, сьогодення та майбутнього."
Леся Воронюк
Що у нас за свято зі самого ранку?
Одягає радо кожен вишиванку.
А як нарядились, стали найгарніші,
мову величали у піснях і віршах.
Мова — сонце ясне, краса спілкування,
Мова - це багатство і предків надбання,
Мила мова наша —наша зброя гідна.
Чи є мова краща ,аніж та, що рідна.
У ЗДО «Калинка» пройшов тематичний тиждень «Ой дарує зимонька нам веселі свята», під час якого педагоги закріпили знання дітей про святкові атрибути та національні страви, а розколяда поєднала в собі щиру дружню атмосферу, приємні враження. З уст маленьких дошкільнят звучали гарні українські колядки, щедрівки, віншування, а душу наповнювали радістю відтворення національних традицій та обрядів.
Великий Кобзарю! Ми нащадки твої.
В поклоні складаєм голівки свої.
Тебе ми всі любим, тебе поважаєм.
І творчий здобуток твій пам'ятаєм.
У ДНЗ "Калинка" пройшла тематична розвага під назвою " Різдво на порозі", на яку були запрошені вихованці музичної школи із відділу народних інструментів та Вертеп за участю дітей житлового масиву Хотінь.2
Дітям про Різдво
Батьки часто задаються такими питаннями, як розповісти дітям про
таке чудове свято, як Різдво. Звичайно, є дуже багато способів, для
того, щоб повідати маленьким діткам про таке свято, як Новий рік,
і Різдво. Можна придумати різні способи. Наприклад, відправитися
з ними в казкову країну. Звичайно ви можете піднести свою
розповідь у вигляді чарівної і чудесної казки, а можете і у вигляді
гри, при цьому розповідаючи про зачарованих і загадкових істот,
які оживають, саме, в різдвяну ніч. Також можна розповісти про традиції.
З дітьми старшого віку, яким вже пояснили ази, можна проводити розмови в ігровій формі: влаштувати вікторини, фанти на питання або ігри на зразок «Вгадай, що...».
Можна інсценувати переказ про Різдво, попередньо роздавши ролі дітям.
Особливо коли люди прикрашають приміщення різноманітними гірляндами, іграшками та іншими яскравими святковими атрибутами. Після чого, можна розповісти дитині про дідуся Мороза і його помічників, які приходять кожну різдвяну ніч до хорошим хлопцям і, звичайно ж, залишають подарунки. А це значить, що кожна дитина повинна добре себе вести, щоб на різдво отримати щось і собі в подарунок. Особливо гарні і традиції, коли сьомого січня вся родина збирається за столом, а дітям за колядки дають подаруночки.
Для того, щоб події тих далеких років постали перед вами сьогодні, для початку знайдіть разом з дитиною древню Палестину на карті. Розкажіть, який одяг носили, які будували будинки, на яких судах плавали по морю і які будували театри в містах величезної Римської імперії.
Немовля в яслах
В Назареті (це одне з міст давньої Палестини) жила давним-
давно дівчина на ім'я Марія. Її заручили з теслею Йосипом, що
відбувалися з великого роду царя Давида. І ось одного разу Марії
з'явився ангел Гавриїл і сповістив їй: «Радуйся! Із всіх жінок Бог
вибрав тебе. Він благословив тебе народити Сина, Якого ти назвеш
Ісусом, Він буде вічно царювати над Ізраїлем, і називати Її будуть
Сином Божим». «Але як же у мене народиться син, якщо я не заміжня?» «Дух Святий зійде на тебе, і тому твого Сина назвуть Сином Божим».
В ті часи імператор Август наказав влаштувати перепис населення. Для цього кожен житель Юдеї повинен був з'явитися в те місце, звідки він був родом. Рідним містом Йосипа був Віфлеєм. І ось Йосипу і Марії (якої вже ось-ось пора було народити) довелося відправитися туди. Але коли вони прибули до Віфлеєму, виявилося, що вільних місць в міському готелі вже немає. Одна за одною закривалися перед ними двері - ніхто не хотів пускати їх на нічліг. Лише в хліві знайшлося для них місце. І ось холодної зимової ночі у яслах народилася Божественна Дитина.
В ту ніч по навколишніх полях ходили пастухи, охороняючи свої стада. Раптом перед ними з'явився блискучий Ангел. Пастухи, звичайно, злякалися, але Ангел сказав їм: «Не бійтеся! Я звіщаю про велику радість. Народився Господь-Спаситель! Він лежить в яслах сповитий». І в ту ж мить на полі з'явилося безліч ангелів, славлять Бога і разносящих всюди радісну звістку (грецьке слово «ангелос» і означає «вісник»). Пастухи вирішили, що їм потрібно поспішити до Віфлеєму і побачити дитину, про який сповістив Ангел. І от, підійшовши до хліва, вони побачили Марію, Йосифа і Немовля в яслах. Подивитися на Ісуса прийшли і домашні тварини.
Дороговказна зірка
А в той момент, коли Він народився, на небі з'явилася нова яскрава
зірка. Волхви (так називали східних мудреців) побачили її в небі і
зрозуміли, що вона сповіщає про народження Царя Юдейського. Цар,
на їх думку, повинен був народитися в столиці - Єрусалимі. Однак,
коли волхви прийшли в Єрусалим, щоб поклонитися Божественній Дитині, про це дізнався цар Ірод. «Як? Народився Цар Юдейський?» - Ірод був дуже переляканий такою звісткою, адже вона змусила похитнутися його трон. Знавці Закону і первосвященики повідали йому, що Немовля народилося у Вифлеємі. «Знайдіть Немовляти, а потім повідомте мені - я теж хочу Йому поклонитися» - так сказав Ірод волхвам (а насправді він задумав убити Ісуса).
Осідлавши верблюдів, волхви рушили в дорогу, а чудесна зірка вказувала їм дорогу, поки не зупинилася над місцем, де народився Ісус. Волхви дуже зраділи. Вони увійшли у хлів, побачили Марію з Немовлям і поклонилися Йому до землі. Потім волхви піднесли Ісусові дари - золото та дорогоцінні пахощі: ладан і смирну.
Цієї ж ночі Бог наказав волхвам не повертатися до царя Ірода. Вони вирушили додому іншою дорогою. Незабаром Йосипу уві сні з'явився ангел Божий. Він велів Йосипу разом з Марією та маленьким Ісусом бігти в Єгипет - Ісуса загрожувала смертельна небезпека. Адже коли цар Ірод дізнався, що волхви обдурили його, він дуже розгнівався. Повний рішучості позбутися від новоявленого Юдейського Царя, Ірод віддав страшне наказ - знищити у Віфлеємі всіх немовлят чоловічої статі. Йосип і його сім'я бігли в Єгипет і залишалися там до смерті Ірода.
Традиції та реальність
В пам'ять про дари, які волхви принесли немовляті Ісусу, люди досі дарують один одному подарунки на Різдво. На жаль, деколи за різнокольоровими блискучими обгортками пропадає головне - спогад про те, заради чого приносяться ці дари. Обговоріть з малюком події, які сталися більше двох тисяч років тому, розгляньте картини великих художників, які розповідають про Різдво. А в Україні до цього часу співають таку колядку: пастухи, наближаючись до Божественного Немовляти, співали так добре, що Богоматір запитала, чи не з України.
І це не випадково. Вся справа в тому, що у всі часи Різдвяне диво відбувається щороку ТУТ і ЗАРАЗ, і кожен рік загоряється дороговказна зірка, ведуча до милосердя і добра.
Добре світло Різдва
Здавна на Різдво було прийнято не лише дарувати
подарунки, але і творити милосердя. Ви думаєте, воно
доступно лише дорослим, а діти здатні лише поблажливо
приймати дарунки? Насправді, навіть дворічний карапуз
може і хоче бути щедрим, турботливим, добрим. Ваше
завдання - лише трохи допомогти йому і порадіти разом з
ним. Дитина теж може готувати подарунки, і не тільки для
рідних і близьких, але і, наприклад, для пташок.
Колись існував такий звичай влаштовувати різдвяні «ялинки» для тварин і птахів. Для звірів у лісі будували спеціальні ясла, в які клали сіно, овес. А для птахів на дахах хат встромляли жердину і надягали на нього необмолочений сніп. Птахи зліталися і клювали зерна. Адже це так просто - влаштувати свято для беззахисних створінь, які потребують нашої допомоги. Знайдіть біля будинку невелику ялинку, повісьте на неї шматочки хліба, сала, внизу, під ялинкою, насипте зерен і крихт. І незабаром на вашу ялинку злетяться маленькі гості - голуби, горобці, синички.
І тоді ТУТ і ЗАРАЗ на душі стане тепліше і радісніше, і в неї теж увійде світло
Різдвяної зірки,світло добра і милосердя.
"Коляда іде й радість нам несе"
Тематичне музичне заняття пройшло 17.01.2019. Вихованці старших груп та педагоги привітали присутніх з Різдвяними святами вертепом, колядками, віншівками на добро і щастя.